DİMES

MERAK ETTİKLERİNİZ

Merak Ettikleriniz

DİMES %100 meyve sularında gerçekten ilave şeker yok mu?

Türk Gıda Kodeksi gereğince %100 meyve oranına sahip “%100 Meyve Suyu” ibareli ürünlerimizde ilave şeker bulunmamaktadır. Meyvenin sadece kendisinden gelen meyve şekeri içermektedir. Şeftali, kayısı gibi püreli meyveler sıkıldığında yoğun kıvamlarından dolayı %100 oranında kullanıldığında meyve suyu elde edilemediği için, tatlandırmak amacıyla üzüm suyu kullanılır.

Meyveleri ne zaman topluyor ve fabrikalara götürüyorsunuz?

Yetiştiği mevsime göre her meyve kendi hasat zamanında bahçelerden toplanır. Dalından koptuktan sonra 24 saat içinde kendi araçlarımızla fabrikalarımıza taşınır. Fabrikalarımızda yıkama/ayıklama gibi ön işlemlerden geçer. Ezilmiş ya da çürümüş meyveler ayıklama sırasında atılarak, gelişimini tamamlamış, sofralık meyveler cinsine göre farklı sıkma makinelerinde sıkılarak meyve suyu elde edilir. İşte tüm bu süreçte; DİMES ürünlerinin hepsi dalından rafına kadar dikey entegrasyon sistemi sayesinde itinayla kontrol edilir.

DİMES nektar ürünlerinin katkısız olmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Nesillerdir evlerinize giren bu doğal DİMES tadına, elbette hiçbir katkı maddesi koymuyoruz. Çünkü; DİMES meyve nektarlarında, meyvenin asiditesini düzenleyici sitrik asit yerine doğal bir asitlik düzenleyici olan limon suyu kullanılmaktadır.

Sıkma meyve suyunun diğer ürünlerden farkı nedir?

Sıkma meyve suyu mevsiminde sıkılmış meyvelerden oluşur. Konsantre edilmez. İçerisinde ilave su, şeker ya da koruyucu katkı maddesi bulunmaz, sadece meyveler sıkılır ve şişelenir. %100 meyveden oluşan sıkma serisi meyve suyu kategorisi içerisinde meyveye en yakın ikame ve en üst segmenttir. DİMES’in sıkma kategorisi, DİMES Moments markası altındadır. DİMES Moments; Türkiye’nin birbirinden lezzetli yerli portakallarından elde edilen tek sıkma portakal, çekirdekleriyle sıkılan gerçek nar lezzetinde olan tek sıkma nar ve evde rendelenmiş gibi yoğun kıvamlı ve lif kaynağı olan Türkiye’de ilk ve tek sıkma elma ile toplam 3 farklı lezzete sahiptir.

Ürünlerinizde raf ömrünü nasıl koruyorsunuz?

Doğada; tüm doğal ürünlerde olduğu gibi meyve suyunun da bozulmasına sebep olan mikroorganizmalar vardır. Ancak yüzyıllardır evlerde kullanılan, geleneksel bir saklama yöntemi olan ısıtıp & soğutma işlemi ile ürünlerimizin ilk günkü tazeliğini ve besleyiciliğini korumak mümkündür. Bu geleneksel yöntemin bilimsel adı ise pastörizasyon işlemidir. Meyve sularımız son teknoloji kapalı sistemlerimizde el değmeden steril şartlarda doldurulmaktadır. Bu sayede raf ömürleri süresince vitaminleriyle birlikte, koruyucu katkısız olarak tüketilebilmektedirler.

DİMES Light meyve nektarı Türkiye’de tek midir? Farkı nedir?

"DİMES Light" alt markası ile Türkiye’de bu kategoride üretilen ilk ve tek light meyve nektarı olma özelliğine sahip olan ürünlerimiz, “şeker” yerine Splenda ticari markalı “Sucraloz” tatlandırıcısı ile tatlandırılmaktadır. Kullandığımız bu tatlandırıcı, şekerden elde edilen bir üründür. Kalorisi tatlandırıcı kullanılmadan üretilen benzer meyve nektarlarına göre % 50 daha azdır.

DİMES’in sadece sofraya koyulabilecek kalitede meyve işleyerek meyve suyu ürettiği doğru mu?

DİMES, 1963 yılında, Mustafa Vasfi Diren tarafından Tokat’ta ulusal sermaye ile yabancı ortak olmadan üretilen ilk markalı meyve suyudur. Kurucusunun “Soframıza koymayacağımız meyveyi işlemeyiz, çocuklarımıza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretmeyiz.” ilkesinden gelen kalite anlayışı ile memleketimizin birbirinden lezzetli meyvelerinin, 1963’ten beri her mevsim keyifle tüketilmesini sağlamak için çalışır.

Lif kaynağı ürünleriniz var mı?

Tabii ki. DİMES Premium %100 Rende Elma ile karton ambalajında, DİMES Moments Sıkma Elma ile de cam ambalajda lif kaynağı, yoğun kıvamlı elma suyumuza ulaşabilirsiniz. DİMES mevsiminde toplanan birbirinden güzel elmaları aynı evde sıkmışsınız gibi filtre etmeden hazırlar. Böylelikle, rendelenmiş elmadan gelen yoğun kıvamı ve lifli yapısı doğal olarak korunur. Türkiye’nin ilk ve tek yoğun kıvamlı ve lif kaynağı %100 elma suyudur. 100 kcal`de 3,8 gr lif içerir.

C vitamini kaynağı ürünleriniz var mı?

Tabii ki. DİMES Xpress C ürünümüz C vitamini kaynağıdır. Üstelik 1 porsiyonu (250 ml) günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılamaya yeter. DİMES Xpress C, C vitamini bakımından zengin turunçgillerin lezzetli harmonisinden oluşur. İçerisinde portakal, mandalina, greyfurt, limon, nar ve elma vardır.

Tahıllı ürünleriniz var mı?

Tabii ki. Türkiye’nin ilk tahıllı meyve suyu olma özelliğini taşıyan DİMES 7/24, 7 tropik meyvenin lezzeti ve faydası ile tahılların besleyici özelliğinin birleşmesinden oluşur. İçerisinde ayva, muz, mango, guava, ananas, nar, portakal ve de besleyici tahıllar vardır. İçerisindeki tahıllar sayesinde gün içerisinde tokluk hissi uyandıran, pratik ve de lezzetli bir ürünümüzdür.