DİMES

EN

Seyahatte Mutlaka Yanınızda Bulunsun

Seyahatte Mutlaka Yanınızda Bulunsun
PAYLAŞ

Bütün bir yıl çok çalıştınız ve harika bir tatili hakettiniz. Nereye hangi arkadaşlarınızla gideceğinizi ayarladınız, kaç gün nerede kalacağınızı da. Rezervasyonlar yapıldı, biletler aldındı, gitmeden önce tatil alışverişine de çıkıldı. Nihayet o gün geldi çattı ve siz o çok istediğiniz tatile gitmeye hazırsınız. Biletleriniz çantanızda, gerekli eşyalarınız yanınızda, bavulunuz kapıda. Her şeyiniz tamam. 

... mı acaba? Bavulunuza gerçekten de işinize yarayabilecek her şeyi koydunuz mu? Emin misiniz?

Bavul hazırlamak deyince aklımıza hemen hava durumuna göre özenle seçilmiş giysiler, yedek ayakkabılar, yurt dışına çıkıyorsak pasaportumuz ve vazgeçemediğimiz bakım malzemeleri gelir.  Hangi gün ne giyeceğimizi bile tatile gitmeden planlar, bavulumuzu öyle hazırlarız.  Kıyafet, ayakkabı ve kişisel temizlik-bakım malzemeleri olmazsa olmazlarımızdır. Bu üçlüyü bavula koyduktan sonra bir oh çekeriz ve tatile gitmek için hazırım deriz. Oysa “gerçekten iyi hazırlanmış bir bavul” bunların ötesini içerir.  Bunlardan başka neye ihtiyacım olabilir ki diye sorduğunuzu duyar gibiyiz  Tatilde ihtiyacınız olacak diğer şeyleri de bavula atmakta fayda var. Ne gibi mi?

1.HARİTA

İstediğiniz kadar mobil haritalara alışın; açıldıkça açılan, masalara yayılan ve üzerinde notlar alınan bir haritanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bundandır ki cep haritaları her zaman işinizi kolaylaştırır. Bunun internet sorunu var, şarjın bitmesi var, yurtdışında telefon uyumsuzluğu var ve günün sonunda, bilmediğimiz yerlerde kaybolması var! Siz iyisi mi, nereye giderseniz gidin; yanınıza eski tip bir harita almayı ihmal etmeyin. Bizden söylemesi.

2.REHBER EL KİTAPÇIĞI

Yukarıda saydığımız sebepler burada da geçerli. Cep telefonunuza şahane bir liste yaptınız. Gideceğiniz yerde görmek istediğiniz mekanları, gezeceğiniz müzeleri, lezzet turuna çıkacağınız restoranları; her şeyi özenle bir bir not aldınız. Peki ya telefonunuz sizi bir şekilde yarı yolda bırakırsa? En iyisi, olmaz olmaz demeyin; yanınızda bir de rehber el kitapçığı bulundurun. 

3.FARKLI TİPTEKİ PRİZ BAŞLIKLARI

Amerika'ya mı gideceksiniz? Yoksa Uzak Doğu taraflarına mı? O zaman size bir haberimiz var! Kimi ülkelerde farklı priz başlıkları kullanılıyor ve bu durum hazırlıksız yola çıkan birçok kişiye en azından seyahatinin ilk birkaç gününde sorun çıkarabiliyor. Eğer siz de tatilinize başlar başlamaz “nereleri gezsem” yerine, “nereden priz başlığı alabilirim” derdine düşmemek istiyorsanız, özellikle yurt dışı gezilerinizde bu noktaya dikkat edin. Yola çıkmadan, gideceğiniz yerde kullanılan priz başlıklarından alıp, bavulunuzun başköşesine koyun! 

4.İLAÇLAR

Eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa ama paket taşımak istemiyorsanız, birçok bakım mağazasında kolaylıkla bulabileceğiniz sempatik ilaç kutularından edinebilirsiniz. Özellikle de yurt dışı gezilerinizde her ihtimale karşı ihtiyacınız olabilecek ya da sıklıkla kullandığınız ilaçları mutlaka yanınızda bulundurun. Tatile hazırladığınız bünyeniz, bir de oralarda yeni ilaçlara alışmak zorunda kalmasın.

5. HAFIZA KARTI

Malum, artık tatil demek fotoğraf demek. Fotoğraf demek de Google görselleri güzelliğinde fotoğraflar ve selfie'ler demek. Uzun yola çıkıyorsanız, fotoğraf çekmeyi de seviyorsanız; yanınıza mutlaka yedek hafıza kartı almayı unutmayın. Böylece hem saya saya fotoğraf çekmemiş olursunuz, hem de dilediğiniz kadar anı biriktirirsiniz! 


Yanınıza alacağınız eşyalar, gideceğiniz yere göre de değişir. Mavi tura mı gidiyorsunuz? Yurt dışı gezisine mi çıkıyorsunuz? Yoksa Karadeniz ya da Akdeniz turu mu planlıyorsunuz? Bavulunuzu, gideceğiniz yere göre de şekillendirebilirsiniz. Örneğin kış tatili planlıyorsanız soğuğa karşı nemlendirici kremler, yaz tatiline gidecekseniz de güneşe karşı koruma kremleri mutlaka yanınızda olması gerekir. Tatil planınıza göre gitmeden önce kıyafet ve ayakkabıdan başka ihtiyacınız olabilecek şeylerin bir listesini çıkartın deriz. Gideceğiniz bölgede herhangi bir festivale katılmayı planladıysanız mesela o güne özel eşyaları da bavulunuza atmayı unutmayın. Her nereye gidiyor olursanız olun, şimdiden iyi tatiller dileriz! 


<< GERİ
PAYLAŞ