DİMES

EN

DİMES GO Vişne Rotası – Lavanta Bahçeleri – Eğirdir Gölü – Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

DİMES GO Vişne Rotası – Lavanta Bahçeleri – Eğirdir Gölü – Yazılı Kanyon Tabiat Parkı
PAYLAŞ

Hazır mısın, DİMES GO’nun yenilenen Vişne Rotasıyla birlikte bir sürü renge doymaya gidiyoruz. Sen de bize katıl ve doğanın eşsiz renklerini keşfetmeye hemen başla!

Arabayla veya otobüsle yola çıkanlar çok iyi bilir: Isparta’ya yaklaştıkça dinlenme tesislerinde gül suyu sepetleri, gül lokumları veya gülle yapılmış doğal ürünler raflarda daha fazla yer almaya başlar. Güller diyarı olarak bilinen Isparta’nın aslında çok bilinmeyen bir güzelliği daha var: Lavanta Bahçeleri!

Fransa’nın Provans bölgesini pek de aratmayan Isparta Kuyucak Köyü, Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin neredeyse %94’ünü oluşturuyor. Isparta, sadece görsel değil her açıdan duyusal ziyafet çekmek için bire bir, çünkü daha Kuyucak Köyü’ne varmadan, o mor tarlalara adımını atmadan lavanta kokuları burnuna gelmeye başlıyor. İnanılmaz değil mi?

Lavantaların Haziran’dan Ağustos’a kadar uzun bir dönemi olsa da bizim önerimiz haziran sonu-temmuz başı gibi fotoğraf makineni hazırlayıp gitmen! Haziran sonunda lavantalar yavaş yavaş morarıyor ve Temmuz döneminde çiçeklenmesiyle 3000 hektarlık koca bir alan tam anlamıyla görsel şölene dönüşüyor! Eh, doğa şovunu yaparken sana da sadece Instagram’ını şenlendirecek birbirinden güzel fotoğraflar çekmek düşüyor. Bizden sana bir ipucu: güneş batmaya yakın çok güzel kareler yakalayabilirsin! :)

Tarlaları gezdikten sonra, Kuyucak Köyü’nü gezmeyi ihmal etme. Dilersen belirlenen rotalarda bisiklete binebilir ya da yürüyüş yapabilirsin. Eğer yorulduysan, Kuyucak’ın sıcakkanlı insanlarıyla bir lavanta çayı iç. Muhabbet gibi lavanta çayı da içini ferahlatacaktır. Burada lavantaya dair aklından bile geçmeyecek birçok ürün göreceksin ama köyden ayrılmadan çantana bir kavanoz lavanta balı atmanı mutlaka öneririz :)

Eğer mor rengine fazlasıyla doyduysak, rotamızı maviye çeviriyoruz: Eğirdir Gölü!

Göller yöresinin merkezi sayabileceğimiz Eğirdir Gölü, dört mevsim turistlere ev sahipliği yapıyor. Bizden sana bir tavsiye, mayonu unutma! Çünkü, gözden uzak, tertemiz plajı ve kadife hissi veren ince kumlarıyla güzel bir plaj tatilini kaçırdım diye üzülmeni istemeyiz :) Üstelik zengin su altı florasını görmek için burada dalış yapabilir ya da su kayağı, yelken gibi su sporlarını da deneyimleyebilirsin. Yüzdükten sonra dinlenirken Eğirdir’in spesiyali soslu levreğini denemeyi ise sakın atlama!

Vişne rotamızın son durağı ise Yazılı Kanyon Tabiat Parkı! Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan bu tabiat parkı ismini, büyük bir kayada yazılı bulunan Epiktetos’un Hür İnsan Üzerine Şiir’inden alıyor. 

Buraya mavi rengi versek yeşile haksızlık, yeşil desek sadece yeşil değil. Burası tam bir renk cümbüşü! Bir yanında kilomtrelerce akan ırmak, diğer yanında kızılçamdan çınara, zakkumdan defne ağacına kadar çeşitli floraya sahip orman var. Kendini “Cennette miyim?” diye sorgularken bulabilirsin.

Manzara fotoğrafçılığına ilgin varsa Yazılı Kanyon tam bir nimet! Bozulmamış doğal yaşam alanının yanı sıra, kanyon turunda birbirinden farklı ve tatlı hayvan dostlarımız sana eşlik edebilir, hatta kadrajına konu bile olabilir.  Sen yeter ki keşfet. 

Ulaşımı zorlu ve yorucu olsa da trekking yaparken hafif bir esinti eşliğinde veya kanyonda buz gibi suda ayaklarını ıslatırken derin bir nefes alıp “İyi ki buraya uğramışım!” diyeceğine adımız kadar eminiz. 

Eee ne duruyorsun, kendini tabiat ananın kollarına bırak. Al bir DİMES GO ve keşfe başla!


<< GERİ
PAYLAŞ