DİMES

EN

DİMES GO Şeftali Rotası - Kazankaya Kanyonu – Ballıca Mağarası – Tokat

DİMES GO Şeftali Rotası - Kazankaya Kanyonu – Ballıca Mağarası – Tokat
PAYLAŞ

Kısa da olsa şehirden uzaklaşmak, yeni bir yerler keşfetmek mi var aklında ya da kısa bir nefes almak için memlekete gitmek mi? Bu sefer bizim memlekete gelmeye ne dersin?  DİMES GO’nun yenilenen şeftali rotasında DİMES’in doğduğu toprakları ve çevresindeki güzellikleri anlatmak istedik. :)

İlk durağımız Kazankaya Kanyonu. Yozgat içerisinde yer alan kanyon, Yozgat’ın saklı cenneti olarak biliniyor. Trekking yapmaya, doğa fotoğrafçılığına ya da sadece manzara izlemeye ilgi duyuyorsan burası doğru adres! 10 km uzunluktaki kanyon, ziyaretçilerine harika manzaralar sunuyor. Eğer rafting yapmak istersen Ekim sonrası nereye gideceğini artık biliyorsun. :)

Sırada Ballıca Mağarası! Geçmişi Selçuklu Dönemine dayanan bir köprünün yanından geçerek dünyanın en büyük mağaralarından biri olan Ballıca Mağarasına mutlaka uğra! 95 metre yükseklikte ve 680 metre uzunlukta olmasına rağmen keşfedilmemiş yerleriyle hala gizemini koruduğunu göreceksin. Yaşı 3.5 milyon yıl olarak tahmin edilen bu mağara, örgü duvar taşları, özgün Soğan sarkıtları ve eşsiz damlataş havuzlarıyla seni büyüleyeceğine eminiz.

Ve son durağımız, canımız Tokat. Küçücük de olsa içi kültür dolu. Rotana merkezdeki antik kaleyle başlamaya ne dersin? Şehrin merkezindeki bir tepenin üstünde olan Tokat Kalesi ne zaman yapılmış kesin bir bilgi yok ancak gezerken Kont Dracula’nın esir tutulduğu tahmin edilen zindanları göreceksin. Bu da nereden bakarsan 15. Yüzyıla kadar uzanıyor demek. :)  Eğer tarihte daha da geriye gitmek istersen, inşası MS. 1. Yüzyılda bittiği tahmin edilen Zile Kalesi’ni görmeye gidebilirsin. Sezar’ın Zile Kalesi’ne gelip o bilinen ‘veni vidi vici’ yani “Geldim, gördüm, yendim” sözünü söylediğini biliyor muydun?

Eğer gezerken karnın zil çalmaya başladıysa o zaman doğruca Tokat kebabı yemeye! Bu lezzete hayır diyemeyeceksin. Yemek sonrası, Osmanlılar döneminde yapılmış Taşhan’da gezerken eğer bir esnaf çay teklif ederse, kırma; Tokat’ı bir de o misafirperver esnaflardan dinle. Farklı ve tatlı bir deneyim yaşamak istersen, Kaz Gölü’nde kuşlar arasında sandal turu yapabilir ya da Geyras Bağları’nda erguvanları, mürver çiçeklerini ve morun en güzel tonuna sahip lavantaları fotoğraflayabilirsin.  

Bunlardan çok daha fazlası Tokat aslında. Vaktin kalırsa Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmelerinde bir meyve suyumuzu içmeye uğra. Hadi ne duruyorsun DİMES GO ile keşfe başla!          


<< GERİ
PAYLAŞ