Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve önde gelen içecek şirketi DİMES, iş uygulamalarıyla küresel ödül programlarında başarısını sürdürüyor.

DİMES İnsan Kaynakları Departmanı işe alım, çalışan motivasyonu ve bağlılığı, yetenek yönetimi odaklı projeleriyle alanında en büyük ve en prestijli küresel platform olarak kabul edilen Brandon Hall Group Mükemmellik Ödüllerinde 3 farklı kategoride 3 ödüle birden adını yazdırdı.

Dünya çapında 28 yılı aşkın süredir 10 binden fazla kuruma araştırma ve danışmanlık hizmeti sunan Brandon Hall Group’un Mükemmellik Ödülleri programında, dünyanın önde gelen şirketlerinin insan kaynakları uygulamaları, uluslararası bağımsız sektör uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından değerlendiriliyor.

Şirkete yeni katılan çalışanların, kurumsal kültüre en kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve kalıcı bir kariyer sağlanabilmesi hedefiyle geliştirilen DİMES İşe Alım ve Oryantasyon Süreci, Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri En İyi Yeni İşe Alım Programı kategorisinde Bronz Ödüle adını yazdırdı.

Çalışan motivasyon ve bağlılığını artırmaya yönelik etkinlik, uygulama ve kutlama gibi faaliyetleri tek çatı altında toplayıp, yıllık bütünsel planlama ile katılımı maksimize ederek, DİMES İşveren Markası’na katkı sağlama hedefiyle oluşturulan EĞLENDİMES Markası, Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri En Eşsiz / Yenilikçi İnsan Kaynakları Programı kategorisinde Bronz Ödülün kazananı oldu.

Şirketin sürdürülebilir sistemini güçlendirmek, potansiyeli bulmak ve geliştirmek, iyi örnekleri şirkete yayarak sürekli gelişim kültürünü güçlendirmek, yetenekleri elde tutmak ve kritik pozisyonları şirket iç kaynakları ile dolduracak sistemleri geliştirmek hedefiyle yürütülen DİMES Yetenek Yönetimi Programı ise, Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri En İyi Eşsiz / Yenilikçi Yetenek Yönetimi Programı kategorisinde Bronz Ödül kazandı.

DİMES’in ürünleriyle olduğu gibi, iş yapış modelleri ve insan kaynakları uygulamalarıyla da küresel markalarla rekabetin güçlü oyuncusu olduğunu vurgulayan DİMES İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı (CHRO) Yelda Tavlan, “Ödül alan 3 uygulamamız, DİMES şirket kültürü ve stratejik hedeflerimize yönelik geliştirdiğimiz özgün nitelikli çalışmalardır. DİMES İşe Alım ve Oryantasyon Süreci’miz, aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın enerjisini en doğru ve hızlı şekilde faydaya dönüştürmeyi hedefliyor. Bunun için, oryantasyon döneminde değerlendirme görüşmeleri ile çalışanların geri bildirimlerinden de faydalanan bir süreç tasarladık. EĞLENDİMES uygulamamızla, çalışma arkadaşlarımızın motivasyon odaklı çalışmalarımızı daha kolay içselleştirebilecekleri, işveren markamızı güçlendiren bir yapı oluşturduk. Yetenek Yönetimi Programı’mızı ise, çalışma arkadaşlarımızın yeteneklerini hem kendileri hem de şirket stratejileri açısından en verimli şekilde geliştirmek için oluşturduk. 3 farklı uygulamamızın, insan kaynakları konusunda en saygın ve rekabetçi platform olarak görülen Brandon Hall Group Mükemmellik Ödülleri’nde 3 ödül kazanması, bizlere gurur veriyor, daha iyisini yapma azmimizi teşvik ediyor” dedi.