DİMES’in 13 Şubat akşamı gerçekleşen çalışması ise, bu başarıları yeni bir boyuta taşıdı.

Ufak Tefek Cinayetler dizisinin dün yayınlanan bölümünde geçen bir sahnede, Merve karakteri DİMES Sıkma Portakal Suyu eşliğinde kızıyla kahvaltı ettiği sırada gelen esrarengiz bir mesaj konu edildi. İzleyiciler, mesajın içeriğini ekranları başında göremedi; ancak, tam o sahnede yer alan alt bandında, mesaj içeriğinin DİMES Instagram hesabında görülebileceği duyurusu yer aldı. Markanın Instagram takipçileri, DİMES’in hediyesi olarak hazırlanan özel içeriğine ulaşabildiler. Televizyonda yayınlanmayan bu sahnelerde hem mesajda ne yazdığı hem de mesajın kimden geldiği görüldü. Diziyi izleyenler bir karakterin ismini de ilk kez bu sahnelerde görüp öğrenme şansı yakaladılar. Merve’ye gelen esrarengiz mesajın içeriği 1 hafta boyunca sadece DİMES Instagram takipçilerine özel kalacak ve televizyon ya da başka kanallarda yayınlanmayacak.

TV programlarının sosyal medyada etkileşimini ölçümleyen Somera’nın verilerine göre, DİMES’in Twitter ve Instagram’da ses getiren bu entegrasyonu ile ilgili ileti ve tekil kullanıcı sayısı bir önceki 24 saate kıyasla 15 katına çıktı. DİMES entegrasyonuyla ilgili konuşmalar, bant reklamın yayınlandığı saat olan 22.00'de zirve yaptı.

 

Dakikada 40 Takipçi Kazandı

Entegrasyon ile ilgili pozitif içeriklerin oranı yüzde 61, nötr içeriklerin ki ise yüzde 15 olarak gerçekleşti. Yaklaşık 9 bin olan ve 20.600 seviyesine çıkan DİMES Türkiye Instagram kullanıcı sayısı, bir günde yüzde 143 artış kaydetti. Marka, dizideki sahnenin yayınlandığı andan itibaren ilk 3 buçuk saat içerisinde dakikada 40 yeni Instagram takipçisi kazandı.

Markanın karakteri ve sıkma kategorisinin kor kitlesi ile de uyumlu olarak, içerik üreten kullanıcıların çoğunluğunu 20-29 yaş arası gençler oluşturdu.

Proje sırasında bir de beklenmedik durum daha yaşandı. DİMES tüketicisi bir sosyal medya kullanıcısı, ürünü bulamadığı konusunda şikayetini dile getirdi. DİMES, 1 saat gibi bir sürede, elleri kolları ürünlerle dolu olarak bu tüketicinin kapısını çaldı. Böylelikle marka gerçek zamanlı pazarlama ve müşteri memnuniyeti literatürüne de yeni bir sayfa eklemiş oldu.

Instagram’da en çok takip edilen ve etkileşim alan meyve suyu markası olan DİMES’in, takipçileriyle etkileşimlerinde, yapılan projelerle ciddi artış oluştu. Marka proje döneminde içecek sektörü genelinden yaklaşık 7 kat daha iyi performans sergiledi.

Twitter’da ise DİMES, halen içecek meyve suyu sektöründe en çok takipçisi olan marka konumunda; aynı zamanda içecek sektöründe en yüksek etkileşim oranını elinde bulunduruyor.