DİMES

EN

Türkiye'de Yaşanacak 11 Macera

Türkiye'de Yaşanacak 11 Macera
PAYLAŞ

Türkiye'de Yaşanacak 11 Macera

Bu tatilde aile ziyareti yapmaktan ya da havuz/deniz arasında mekik dokumaktan farklı neler yapabilirsiniz hiç düşündünüz mü? Biz sizin için düşündük ve ülkeden kaçmadan maceracı ruhunuzu doyuracak planları listeledik. İçlerinden birini seçip planlayarak unutulmaz maceralar yaşayabilirsiniz!

1. Kaçkar Dağları’nda Off-Road

“Olağanüstü bir yolculuk, biraz tarih, biraz doğa ve çokça maceradan oluşur.” diyenlerdenseniz hadi Kaçkar Dağları’na! Yayla yollarını keşfedip geleneksel evlere uzaktan bakarken, muhteşem bir yaban hayatının parçası hissederken ve heyecanlı bir off-road rotasının sonuna geldiğinizde doğru yerde olduğunuzun farkına varacaksınız.

2. Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

Türkiye’nin en rüzgarlı yerlerinden biri olan Alaçatı, bu özelliğini akıllıca ve eğlenceli bir şekilde kullanıyor. Denizin sığ taraflarında ilk sörf deneyimlerinizi güvenle yaşayabilir, yaşınız ne olursa olsun bu maceraya ortak olabilirsiniz. Vücudunuzun sınırlarını zorladığınız gündüzlerin ve temiz havanın da etkisiyle, Alaçatı’da dinlendirici uykular sizi bekliyor.

4. Gökçeada’da Uçurtma Sörfü

Gökçeada’nın yeni yeni tanıştığı bir spor var. “Kitesurf” olarak da bilinen uçurtma sörfünden bahsediyoruz. Gökçeada’nın sahillerinde profesyonel sporcuları izleyip sonrasında siz de kendi potansiyelinizi görmek için denemeler yapabilirsiniz. Kefalos’ta diğer sörf severlerle bir araya gelip, Güzelce’de ada sularının tadına varabilirsiniz.

5. Çoruh’ta Rafting

Çok sayıda dere ve çayın bir araya gelmesiyle oluşan Çoruh Nehri, derin vadilerden akarak Karadeniz’e dökülmeden önce rafting yapmak isteyenlere fırsat sunuyor. Türkiye’nin en güçlü akan nehirlerinden birinde rafting yaparken geçtiğiniz Çoruh Vadisi’nin muhteşem manzaralarını da hafızanıza kaydedin. Ağustos ve Eylül aylarında giderseniz nehrin rafting için ideal zamanlarını da yakalamış olursunuz.

6. Kaş’ta Dalış

Dalış sporuyla ilgileniyorsanız Kaş lafı mutlaka geçiyordur. Yeni bir macera arıyor ve bunu sürekli hale getirmek istiyorsanız da şimdiden alışın! İlginç dalış parkurları, zengin su altı görselliği, zengin mercan resifleri, Pırasa Adası’nın derinliklerinde yer alan ışık huzmeleriyle ünlü mağara ve çok daha fazlası cam gibi suların altında sizi bekliyor. Kısa bir eğitim alacak olmanız gözünüzde büyümesin, harika bir su altı macerası için değer!

7. Kızlar Sivrisi’nde Tırmanışı

Bey Dağları’nın zirvesinde yer alan Kızlar Sivrisi, çok yüksek olmamakla birlikte tırmanışa deniz seviyesinden başlandığı için çok da basit olmayan bir rota. Antalya Belediyesi’nden alınan ufak bir izinle mümkün olan tırmanış, yol boyunca birçok unutulmaz manzara ve akıllarda yer edecek macera dolu anılar sunuyor. Yaklaşık 2 gün süren tırmanışı bitirmenin keyfi ise paha biçilemez!

8. Göcek Koyları’nda Kano Turu

Göcek ve 12 Adalar, eşsiz manzarası, mavinin her tonunu gözler önüne seren cam gibi koyları ve ormandan kopup suya atlamanın keyfi ile ünlü. Büyük tur teknelerinin giremediği saklı koylarına girip kıyılarda macera dolu yürüyüşler yapabilir, denizde macera arayışınızı burada giderebilirsiniz. Macre arayışınız tedbiri elden bırakmanıza neden olmasın. Deniz parkuruna başlamadan önce eğitim almakta fayda var!

9. Firig Vadisi’nde Geçmişi Keşfetmek

Firig Vadisi’nde dolaşmak, etrafınızı sarmalayan dağlar ve ormanların içinde saklı kalan Firig Uygarlığı’na ait eski yerleşim yerleriyle geçmişi keşfetmenizi sağlıyor. Kayaları barınma amaçlı kullanan, tapınaklarını buralarda kuran insanların doğa ile etkileşimlerini bu yıllarda hala görmek mümkün. Vadi’nin gezilecek yerleri çok olduğu için birkaç gün ayırmakta fayda var.

10. Emli Vadisi’nde Kamp

Medeniyete alışkın olan kampçılar için en büyük sıkıntılardan biri su şüphesiz. Emli Vadisi’nde Aladağlar’ın zirvelerinin tadına varırken su problemi olmayan kamp alanlarında kalarak rahat ve güzel bir kamp tatili gerçekleştirebilirsiniz. Hazır Emli Vadisi’ne gitmişken 3-4 saatlik bir yürüyüşle Akşam Pınarı, Gürtepe, Güzeller ve Lahit Kaya rotasını izleterek Kaldı Zirvesi’nin kuzeyinde kalan buzulları da görebilirsiniz.

11. Uçsansu Parkurları’nda Macera

Hafta sonu 2 gün ayırıp, maceraya doymak için ideal kısa bir parkur arıyorsanız doğru yerdesiniz. Antalya/Serik’te yer alan Uçan 1 ve Uçan 2 şelalelerinde hem doğaya hem maceraya olan hasretinizi gidebilirsiniz. Kozan’dan başladığınız yürüyüşte eğimi daha çok olan ilk etabı tercih edip, kıyısına kadar gelinmeden görülemeyen gizli şelaleyi bulabilirsiniz. 


<< GERİ
PAYLAŞ