DİMES

EN

Türkiye'de Kış Rotaları

Türkiye'de Kış Rotaları
PAYLAŞ

“Pisler benden sorulur!” diyenleri görebilir miyiz? Peki ya, her kış en sevilen arkadaşlarla sıcacık ateş başında takılmak isteyip ama bir türlü gidemeyenleri? O zaman tam doğru yerdesin. Çünkü bu yazımızda, ülkemizin en güzel kar rotalarına yer veriyoruz!

Türkiye’de bembeyaz karın keyfini çıkarmak denince akla hep aynı yerler geliyor: Uludağ, Palandöken veya Abant. Peki ya bu kadar mı? Hayır, değil! O kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz ki, dört mevsimin de aynı derecede keyfine varabileceğimiz doğal güzelliklerimiz var. Kış favori mevsimin olmasa bile, bu güzellikler karşısında kışı kıyısından köşesinden de olsa seveceğine eminiz. Eğer pistlerin uzmanıysan tam tamına 27 adet kayak merkeziyle burası senin için tam bir cennet. “Kar topu savaşı bana yeter, hiç ıskalamam!” diyorsan da dağın olmasa bile eğlencenin doruğu seni bekliyor!

Yer şekilleri konusunda öyle zengin bir ülkeyiz ki, Akdeniz’imizin göz bebeği Antalya’nın sınırları içerisinde de kayak yapabileceğini biliyor muydun? Toroslara dahil olan bu kayak merkezimizin adı Saklıkent! Ekvator’a en yakın kayak komplekslerinden biri olarak bilinen Saklıkent’te bir Mart günü, kayak yaptıktan sonra plaja gidip dinlenebilirsin bile. Samimi ortamı, şirin mi şirin kasabası ve kayağa elverişli olmasına rağmen ılıman havasıyla, “Yaa ben soğuğu çok sevmiyorum!” diyen arkadaşlarını bile tatile ikna edebilirsin. Kısacası yazın kışı, kışın yazı özleyenler için ideal bir keşif rotası! :) 

Bir diğer noktamız ise yine Akdeniz’de Göller Yöresi’nde yükseliyor: Davraz! Pist uzunluğuna ve zirvedeki mükemmel Eğirdir Gölü manzarasına rağmen nasıl hala popüler olmadı biz de bilmiyoruz. Ama bizden sana tavsiye, bir hafta sonunu buraya ayır; çünkü hem kayak öğrenmek isteyenler hem de zirvede manzaranın tadına uzun uzun varmak isteyenler için tartışmasız müthiş bir yer! :)

Kış sporlarıyla ilgileniyor ve uzun uzun pistlerin keyfini çıkarmak istiyorsan bu durağımız tam senlik: Erciyes! 10bine yakın ziyaretçi kapasitesi ve 30’dan fazla pistinin yanında fiyatları da popüler merkezlere göre yarı yarıya! Fiyat – performans karşılaştırmasında üst sıralarda yer alan Erciyes, lokasyon olarak da çok merkezi. Yani 2 günlük tatilin 1 gününü yolda geçirmezsin. Mesela Kayseri’de bulunan bu kayak merkezlerine ulaşım çok kolay: şehir içi otobüslerle 20 dakikada varabiliyorsun. Kayak yapmaktan mı sıkıldın? E atla bir arabaya, Kapadokya’ya git! Gün batımında sıcak hava balonlarını izle veya tarihi Göreme açık hava müzesinde gözlerine ziyafet çek. Yorulunca da kendine bir güzel Kayseri’nin birbirinden leziz yemeklerinden ısmarlarsın! Kayak var, kültür var, yemek dersen o da var! E bir rota bunlardan daha güzel ne içerebilir ki? :)

Hem kara hem de eğlenceye doymak istiyorsan Kartalkaya’ya ve Uludağ’a değinmemek de olmaz tabii! Her ne kadar bu merkezler, kalabalık ve çok popüler olsalar da hem elverişli sezonlarının uzunlukları hem de her yaştan insana hitap eden eğlence seçenekleri sayesinde her zaman bir şansı hak ediyorlar! Uludağ Türkiye’nin en büyük kayak merkezi unvanına sahip. Kartalkaya ise merkezi konumunun yanında kartpostaldan fırlamış gibi bir manzaraya sahip olan Abant’a çok yakın. Stresten, gürültüden uzaklaşmak, kışın keyfini çıkarmak ve eğlenceye de doymak istiyorsan, adresi biliyorsun :)

E ne duruyorsun? Doğanın beyaz örtüler altında nasıl nefes kesici durduğuna şahit olmak ve kışın keyfini doyasıya çıkarmak için hemen keşfe başla!

 


<< GERİ
PAYLAŞ