DİMES

EN

Rotamız: Likya Yolu

Rotamız: Likya Yolu
PAYLAŞ

Yaz aylarına yaklaşırken, hepimizi tatlı bir telaş sardı. Bazılarımız öncesinden yaz tatilini planladı bile. Biz de yaz için henüz plan yapmamış ve/veya ani bir kararla bu hafta sonu bir yerlere gitsem diye düşünenler için Likya'yı hatırlatıyor, bu harika tatil rotasına doğru “kaçalım buralardan” diyoruz! 


Doğayla ve tarihle iç içe birkaç gün geçirmek istiyorsanız, Türkiye'nin ilk ve en uzun yürüyüş rotası olan Likya Yolu'na bayılacaksınız!Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanan 509 km'lik bu yürüyüş rotası, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olarak gösteriliyor. Antik kentlerden kalan tarihi güzelliklerle tanışma fırsatı bulacağınız bu yolda geçmişe yolculuk yapacaksınız.


Sahil ve dağlar arasında patikalarda karşılaşacağınız tapınaklar, tiyatro sahneleri, ev tipi kaya mezarları, kiliseler ve daha birçok tarihi kalıntının sizi büyülemesine hazır olun. Yeşil ve mavinin her tonunu bir arada bulabileceğiniz bu bölgede dilediğiniz kadar zaman geçirmek sizin elinizde. Dilerseniz iki günlük bir rota belirleyip yürüyebilir, dilerseniz de bu rota üzerinde bir koy belirleyip orada birkaç gün de geçirebilirsiniz.  Çadırınızı ve uyku tulumunuzu yanınıza alarak doğanın kucağında tadına doyamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz. Kocaman sırt çantalarını takıp yürümek, geceleri çadırda kalmak ve kamp yapmak bana göre değil diyorsanız Likya yolu üzerinde yer alan koylardan birini seçip oradaki konaklama merkezlerini de tercih edebilirsiniz. 


Doğa severlerin tercihlerine göre farklı alternatifler sunan bu güzel tatil rotası herkese hitap edecek kadar da geniş yelpazeli. Saatlerce yürüyerek bu rotayı keşfetmek isteyorsanız, ilkbahar ve sonbahar aylarında gitmenizi öneririz. Ayrıca yürümekten öteye geçmek isteyenler için de kano, yamaç paraşütü gibi sporlar bu parkurun çeşitli yerlerinde adrenalin sevenleri bekliyor. Bana güneşlenmek ve yüzmek yeter diyorsanız da Likya Yolu üzerindeki koyların eşsiz masmavi sularında ferahlayabilirsiniz. 

 

Ölüdeniz, Kalkan, Kaş, Finike, Kemer uzun zamandır Türkiye'nin en önemli turizm bölgeleri olarak inanılmaz bir rağbet görmekteydi zaten. Ancak bu bölgede yeni yeni bilinmeye başlayan Olympos sahili, Kabak Koyu gibi merkezler de şimdilerde doğa tutkunlarının ziyaretine uğruyor. 

Parkurları ile Likya, geziseverlere eşsiz güzellikler sunuyor. Hatta parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası, 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası olarak seçilmiştir. Yolunuz düşerse bu manzaraya bakmayı sakın unutmayın. 


Nefes kesici güzellikteki manzaralar, masmavi deniz suyu, antik kentler ve tarihi kalıntılar ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu rota unutamayacağınız bir tatil yapmanızı sağlayacak. Bu yaz Likya Yolu’nda eşsiz birkaç güne hazırsanız buralardan kaçıyoruz!


<< GERİ
PAYLAŞ