DİMES

EN

Nefes Kesici 10 Manzara

Nefes Kesici 10 Manzara
PAYLAŞ

Türkiye doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile her yıl binlerce yabancı turistin ilgi odağı oluyor. Yaz ya da kış mevsimine uygun onlarca tatil yöresi alternatifiyle ülkemiz, gidilesi yerlerin başında geliyor. Mutfağından alışverişine, sağlık turizminden kumsallarına kadar her şeyiyle de yabancı turistlerin beklentilerini oldukça karşılıyor. Pek çoğu da gördükleri güzellik karşısında kalbini burada bırakıp gidiyor  Peki ya biz burnumuzun dibinde olan bu görülmeye değer, güzeliğiyle büyüleyen manzaranın kaçını gördük ve durup da bir izledik? 


Eğer listemizdeki bu güzellikleri henüz görmediyseniz, öncelikle gidip görmek için sizi tutan şeyin ne olduğunu bir düşünün. Cevabını bulamadığınızı biliyoruz Üşengeçliği ve hafta sonu evde oturarak zamanınızı harcamayı bir kenara bırakın. Hemen şimdi bu manzaralara doğru yelken açmak için “kaçalım buralardan” deyip yola çıkmanın tam zamanı! 


1. Kral Mezarları / Amasya
Helenistik Döneme dayanan bu yapılar, hem milattan önceki dönemin yansıması olup tarih koktuğu hem de geceleri görsel şölene ev sahipliği ettiği için sizi rüya alemine götürecek. 


2. Pamukkale Travertenleri / Denizli
Kimyasal bir reaksiyon sonucu çökme ile o
luşan kayaların ortaya çıkardığı bu eşsiz görüntüye bakmaya doyamayacağınıza eminiz. Bembeyaz bir kar örtüsüyle kaplı izlenimi veren Pamukkale Travertenleri görsel zenginliği ile gönlünüze taht kuracak.


3. Sümela Manastırı / Trabzon
Yeşilin her tonunu barındıran Karadeniz’in Trabzon ilçesinde yer alan bu kilise dağlık bir bölge içerisinden güzelliğiyle bizlere göz kırpmaktadır. Böylesine dik bir yere nasıl yapılmış sorusuna cevap ararken kendinizi bu Manastır’ın şahane görüntüsüne kaptıracağınıza eminiz. 


4. Kapadokya / Nevşehir
Eşsiz bir coğrafyaya sahip Nevşehir’de peribacalarının balonlarla oluşturduğu o ahenk sizi büyülü bir dünyaya götürecek. Yeraltı güzelliklerinden açık hava müzelerine kadar gezip görebileceğiniz birçok mekanı olan Nevşehir’de unutulmaz bir tatil geçireceğinize eminiz. Balona binmekten çekiniyorsanız bile gün doğumunda turuncu ve sarı renklerin içinizi ısıtacak o atmosferinde balonları izlemek bile yetecektir.


5. Nemrut Dağı / Adıyaman
1987 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Alanı ilan ettiği bu dağın güzelliği karşısında büyülenmeye hazırlanın. Güneşin batışında dev heykelleri izlemeye doyamayacağınıza eminiz. 


6. Mardin
Mimarisiyle görenleri kendine aşık eden Mardin barındırdığı tarihi değer ve eserleri ile görülmeye değer bir güzellik. Akşam üzeri ışıklar yanmaya başladığında Mardin’in taştan güzelliğine bakarken zaman duracak. 


7. Galata Kulesi / İstanbul
İstanbul denince akla ilk gelen yapılardan biri olan Galata Kulesi, şehrin nefes kesen yapılarından biridir. Ara sokaklardan bile harika görünen bu yapıyı İstanbul’un çeşitli yerlerinden izlemek bile mümkün. İster Galata Kulesi’nden şehri seyre dalın, isterseniz de uzaktan bu güzelliği izleyin. Eminiz ki uzun uzun bakacak ve o anın tarifsizliğinde kaybolacaksınız. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne ilk çıkılan sevgiliyle evlenilirmiş. Belli mi olur belki hayatınızın aşkına burada gülümsemeye karar verirsiniz. 


8. Ölüdeniz / Fethiye
Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Ölüdeniz yaz mevsiminin favori bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Roma-Bizans devrinden kalan yapılarıyla da göz dolduran Fethiye, adrenalin severlere yamaç paraşütü sporuyla eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Yamaç paraşütü yaparken Ölüdeniz’e kuşbakışı bakmak size çifte haz sağlayacak. 


9. Kız Kulesi / Salacak
Bu hafta sonu sıcacık bir çay ve tazecik bir simit eşliğinde İstanbul’un simgesi haline gelen Kızkulesi’ni izlemeye ne dersiniz? Yürüyüş yapmak için çok ideal olan Salacak Sahili’nden Kızkulesi’ni ister sabah gün doğumunda ister güneş batarken izleyin. O anların tadı damağınızda kalacak bizden söylemesi. 


10. Prens Adaları / İstanbul
Listemize son olarak İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Prens Adaları’nı eklemek istedik. Şehirden uzak bir yaşantının huzur verici hayatıyla Adalar bir hafta sonu kaçamağı yapmak ya da günü birlik gitmek için çok ideal. Yüzmeye, mangal veya piknik yapmaya, gezmeye, bisiklete binmeye gidebileceğiniz gibi İstanbul’un içerisinde kalıp şehrin kargaşasına uzaktan bakmak isterseniz de Adalar böylesine yakın bir mesafede tüm huzuruyla sizleri bekliyor. 

Nefes kesici bu 10 manzarayı görmeye gittiğinizde fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın ve tüm bu güzelliklerin karşısında büyülenmeye hazır olun!  


<< GERİ
PAYLAŞ