DİMES

EN

İstanbul’a Yakın Yerleri Keşfedelim

İstanbul’a Yakın Yerleri Keşfedelim
PAYLAŞ

“İSTANBUL'A YAKIN, İSTANBUL'DAN UZAK” 

KAÇIŞ NOKTALARI REHBERİ

İstanbul’un karmaşasına ve gürültüsüne hem katlanamıyor hem de İstanbul’un güzelliklerinden uzak kalmaya dayanamıyorsanız, siz de İstanbul’dan vazgeçemeyenlerden birisiniz. Gülü seven dikenine katlanır misali her sabah trafiğinde söyleniyor, akşamları da deniz yoluyla karşıya geçerken boğaz manzarasının büyüsünde kayboluyorsunuz değil mi? Ara sıra da “çok değil sadece bir iki gün” İstanbul’u özlemek, buralardan kaçmak istiyorsanız nereye diye sormanıza gerek kalmadı. Yolculukta saatlerinizi harcamak istemediğinizi, “uzun yol gitmeyeyim ama gittiğim yer de gittiğime değsin yani” diye de eklediğinizi biliyoruz. İster bir hafta sonu tatili planlıyor olun, ister hafta içi kafanızı dinlemek için bir gün; aşağıdaki yerlerden biri aklınızı çelecektir. 

1. AĞVA

Son birkaç yıldan önce varlığından bihaber olduğumuz Ağva, İstanbul'a sadece 100 km. uzaklıkta. Klişe deyimle “mavi ve yeşili buluşturan”, Marmara'nın gizli kalmış bir güzelliği. Denizden vazgeçemeyen ama temiz hava ve yeşilin her tonunu barındıran ormanları da pek sevenler için ideal bir tatil noktası. İstanbul’a böylesine yakın ve huzurla kaplanmış bu bölgeye ulaşım da çok kolay. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi, belediye araçlarının da her saat başı gittiği Ağva’ya gitmemek için hiçbir sebep yok. Gelmişken, Kilim Koyu ve Gelin Kayası'nı görmeden, Ağva'yı terk etmeyin deriz! 

2. KANDIRA

Kandıra, İstanbul'a 1.5 saat uzaklıkta ve çam ormanlarıyla çevrili sevimli bir ilçe. İstanbul'un kirli havasından uzaklaşıp, Kandıra'nın bol oksijenli havasında keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Kerpe, Cebeci, Bağırganlı, Kefken ve Kumcağız, Kandıra'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Üstelik nostaljik balıkçı tekneleri, enfes balık kokuları ve çam ormanlarının gölgeleri de sizi çağıran diğer etkenlerdan sadece birkaçı. Bu hafta sonu akşam evde balık yapıp ertesi sabaha balık kokusuyla uyanmak yerine Kandıra’ya kaçalım diyoruz!

3.KİLYOS

Eğer deniz, kum ve güneşten fazlasını arıyor, “orman yürüyüşleri bana göre değil” diyorsanız, sizi gönül rahatlığıyla Kilyos'a davet edebiliriz. İstanbullular artık İstanbul merkezde değil, beach club'larıyla ünlü Kilyos'ta eğleniyor. Yaz partileri, cıvıl cıvıl konserler ve bol eğlence, Kilyos'ta sizi bekliyor. Yazın uzaklara gitmeden İstanbul içinde iki günlük tatil hissini doyasıya yaşamak için Kilyos çok ideal! Hazır gitmişken, köyün eski ve sevimli evlerini, Sultan II. Mahmut'un restore ettirdiği Kilyos Kalesi'ni de mutlaka ziyaret edin. 

 

4.KIYIKÖY

Kıyıköy, İstanbul'un hengamesine iki saat uzaklıkta, Pabuç ve Kazan ırmakları arasında yüksek bir tepeye kurulu olan, sevimli bir sahil kasabası. Kıyıköy yolunda Bizans kalıntılarını görebilir, nostaljik ahşap evlerle bezeli sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz. Aya Nikola Manastırı, Pabuçdere ve Kazandere arasında sandal keyfi, Selvez-Poliçe-Panayır İskelesi koyları... Kıyıköy'de keşfedilecek çok şey var! 

5. SAPANCA-MAŞUKİYE

Birkaç gün kafasını dinlemek ve bütün derdi tasayı bir kenara bırakıp kaçmak isteyeleri de unutmadık. Şehirden çok da uzaklaşmadan kısa bir kaçamak için hazır olun! Kuş sesleri, koşturan kazlar, yemyeşil bir ortam, dolu dolu oksijen... Sapanca Gölü ve Maşukiye'ye hoş geldiniz. Sapanca Gölü, İstanbul'a sadece 1,5 saat uzaklıkta bir cennet. Maşukiye ise Sapanca Gölü'nün biraz daha uzağında bulunan, bir başka cennet! Kirazlı Yaylası'ndan Kuzu Yaylası'na, civardaki tesislerde SPA keyfinden göl çevresinde dinlendirici yürüyüşlere; Sapanca, gelenlere şahane bir hafta sonu tatili sunuyor. 

6. YENİMAHALLE-ACARLAR LONGOZU

Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan Yenimahalle, Acarlar Longozu ve Taraklı Kasabası'nda zaman yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? Sakarya'nın Karadeniz'le buluştuğu yerde bulunan Yenimahalle, ahşap yapılarıyla eski zamanlara demir almış gibi görünüyor. Yenimahalle'nin balık restoranları, Türkiye’nin ikinci büyük Su Basar Ormanı olarak da bilinen Acarlar Longozu ve Osmanlı kalıntılarıyla görülmeye değer olan Taraklı Kasabası, ilkbahar tatillerinin bir numaralı ismi olmaya aday.

 

 

İstanbullular olarak şehrimizi sevsek de, biz de ara ara uzaklaşma ihtiyacı duymuyor değiliz hani. Eğer siz de uzun yol gitmeden, İstanbul çevresinde yeni yerler keşfetmek istiyorsanız, yukarıdaki alternatifleri mutlaka değerlendirin deriz! Marmara, keşfedilmeyi bekleyen, düzinelerce doğa ve tarih harikaları ile dolu.


<< GERİ
PAYLAŞ