DİMES

EN

DİMES GO Şeftali Rotası - Gaziantep - Rumkale - Halfeti - Şanlıurfa - Göbeklitepe

DİMES GO Şeftali Rotası - Gaziantep - Rumkale - Halfeti - Şanlıurfa - Göbeklitepe
PAYLAŞ

DİMES GO ile keşfetmeye devam! Şimdiki rota, tarihi ve lezzetleriyle cazibe merkezi olan Gaziantep!

Gezimizin ilk durağı Rumkale. Gaziantep’e 70 km mesafede bulunan Rumkale’ye giderken yolculuğun keyifini bir güzel çıkar! Yavuzeli’ne uğrayıp mis gibi fırın ekmeğinin tadına bakabilirsin.

En nihayetinde Rumkale’ye vardıktan sonra manzaranın tadına varmanın ve fotoğraf çekmenin zamanı gelip çatıyor :) Rumkale’nin sarp kayalıkların üzerine kurulmuş yapısı görülmeye değer bir güzellikte. Ayrıca Rumkale’nin tarihi ve ihtişamlı yapısı dışında orada bulunan Şair Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma  Manastırı, su kuyusu ve su sarnıçları size bir tarih cümbüşü sunuyor. E ne diyorsun haydi rehberli tekne turuyla Rumkale’yi keşfe başla :)

Sıradaki durak ise yakınlardaki Halfeti. Baraj inşa edilince sular altında kalmış ve büyük bir gölete dönüşmüş olan eski Halfeti’ye, yeni Halfeti’den tekne ile ulaşım mümkün! Tekne ile gezerken suyun berraklığı ve doğası seni cezbedecek! Eski Halfeti’de bulunan sular altında kalmış caminin su üstündeki minaresi ise şaşırtıcı bir görüntü ile seni bekliyor. Tabi Gaziantep merkezdeki meşhur turistik çarşıyı görmeden, lezzetli yemekleri yemeden ve Zeugma müzesini görmeden buralardan ayrılmamalı. Buram buram tarih kokan turumuz medeniyetler beşiği Gaziantep ile durmak bilmeden devam ediyor.

Gaziantep’de her şeyi yaptın ama içindeki gezgin ruh durmamanı söylüyorsa Şanlıurfa’ya da bir uğramaya ne dersin? Aynı zamanda medeniyetler beşiği olan Urfa merkezinin tarihinin MÖ 9500 yılına kadar uzandığı biliyor musun? Ayrıca tarihinde Hititler, Sümerler, Persler, Makedonlar gibi çeşitli kültürlerden medeniyetlerin himayesine giren bu güzel şehri daha fazla merak ediyorsan, yola düşme vakti geldi!

Önce Gümrük Han’da güzel bir kahvaltıyla güne dinç başla! Ardından Urfa kalesine çıkıp bu kültür beşiği şehri tepeden görme deneyimini kaçırma. Şehrin simgesi Balıklıgöl ise tüm ihtişamıyla senin ziyaretini bekliyor. Hem gölün tarihini dinleyebilir hem de bu manzarayı seyre dalabilirsin! Ardından hız kesmeden Göbeklitepe’ye uğramaya ne dersin? Dünyanın ilk ve en büyük tapınağı özelliğine sahip olması ziyaret etmek için yeterli bi’ sebep olmalı :) 15 metrelik yükseliğiyle geniş görüş açısı sunarken, 300 metrelik çapı ile ziyaretçilerine hayranlık bırakacak bir haşmete sahip. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren Göbeklitepe’de bulunan kabartmalı hayvan figürlerini incelerken eski zamanlardaki insanların çağına gidecek ve kendini bir tarih yolculuğunun ortasında bulacaksın.

Bu dolu dolu geçen turdan geri dönerken,  hararetini alması için bi’ DİMES GO Şeftali açıp yanı başımızda olan ama gidip görmediğimiz güzelliklerin gerçek değerini anlayacak ve buralara geri dönmek için plan yapmaya şimdiden başlayacağının garantisini veriyoruz :)


<< GERİ
PAYLAŞ