DİMES

EN

DİMES GO Karışık Rotası – Çilingöz Tabiat Parkı - Yalıköy – Belgrad Ormanı – Kilyos

DİMES GO Karışık Rotası – Çilingöz Tabiat Parkı - Yalıköy – Belgrad Ormanı – Kilyos
PAYLAŞ

Günlük koşturmadan, şehir hayatından mı sıkıldın? Deşarj olmak ve şehri özlemek için çok da uzağa gitmene gerek yok. DİMES GO’nun yenilenen karışık rotası tam senlik!

İstanbul’un saklı arka bahçesi olarak da bilinen, aşağı yukarı 120 km ötede Çatalca’da bulunan Çilingöz Tabiat Parkı ilk durağımız. Keyifli bir araba yolculuğundan sonra Çilingöz Tabiat Parkı’na girince seni; deniz, ince kumlu bir plaj, mavi bir gölet ve göleti çevreleyen sazlık ve yemyeşil doğa karşılayacak ve temiz oksijeni içine çekerken “iyi ki gelmişim!” diyeceksin. :)

Tatil senin için denize girmekse, Çilingöz Sahil’de Ege’yi aratmayan sularda yüzebilirsin. Ama yine de dikkat et, hala Karadeniz sularındasın. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla burada da karşılaşabilirsin. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve biraz kafa dinlemek ya da manzaranın keyfini çıkarmak istersen, Çilingözdere Barajı’nda balık tutabilir ya da trekking rotalarını keşfedebilirsin.

Bir sonraki durağımız: Yalıköy! Yine Çatalca’da bulunan eski bir Rum köyü olan Yalıköy, on iki km uzunluğundaki bir sahile ev sahipliği yapıyor. Denize uzanan katmanlı yapısı ve incecik taneleriyle dünyanın en güzel kumlarını kaçırmak istemiyorsan, mutlaka çıplak ayak yürü.  Yalıköy, küçücük bir köy olduğu için kafa dinlemek için de birebir. Burada sessiz sakin manzarayı izlerken Karadeniz’in birbirinden lezzetli balıklarının tadına bakabilirsin.

Yolumuz İstanbul’un Akciğeri diye bilinen bir yere düşüyor. Neresi mi? Hemen söyleyelim: Çatalca yarımadasının en doğusunda bulunan Belgrad Ormanı. Açık havada spor yapmayı sevenler için son zamanlarda popülerleşse de, aslında hala gizli saklı bir hazine.

Belgrad Ormanı, geniş yürüyüş ve koşu parkurlarının yanı sıra 1600lü yıllara dayanan tarihi su kemerlerine sahip. Üstelik, çok az kişi tarafından keşfedilmiş bir tane de tahta iskelesi bulunuyor. Doğanın keyfini çıkarıp, bisiklete binebileceğin ya da yürüyüş yapabileceğin bu doğal cennette hem spor hem de küçük keşifler yapabilirsin. Sana önerimiz, hafta sonu kalabalığına kalmaman ve doğanın sakince keyfine varabilmen için hafta içi gitmen. Böylelikle, Belgrad Ormanı yürüyüş parkurlarını kat ederken sakinlikte tertemiz nefes alabilir, kendine ve doğaya daha rahat kulak verebilirsin.

İstanbul çevresindeki son durağımız: son zamanlarda ismini daha da çok duymaya başladığımız, İstanbullunun hafta sonu kendini atma noktası ve partilerin yeni adresi: Kilyos!

Akla ilk gelen deniz, plaj kelimeleri gerçekten hakkını veriyor. Kilyos plajlarında denize girebileceğin gibi plaj partilerine katılıp müziğin ve eğlencenin ritmini tutabilirsin. Kışın ise hırçın dalgaları fotoğraflayarak Instagramını şenlendirebilirsin. ;)

Kilyos, elbette sadece denize girilecek bir alan değil. Buraya kadar gelmişken, Cenevizliler döneminden kalma Kilyos Kalesi’ni gezerek seyahatine kültürel anlar da katabilirsin. Deniz ve orman manzarasına sahip bu Kale görülmeye gerçekten değer.

DİMES GO Karışık’ın bu dört keşif noktası aslında anlattığımızdan çok da fazlası. E ne duruyorsun, hadi sen de şehirden biraz uzaklaş, doğaya yaklaş, kafanı dağıt ve şehri az da olsa özle! Deneyimlerini bizimle paylaşmayı da unutma.


<< GERİ
PAYLAŞ