DİMES

EN

DİMES GO Ice Tea Şeftali Rotası - Phaselis Antik Kenti - Gizli Kent Şelalesi - Bilgelik Vadisi

DİMES GO Ice Tea Şeftali Rotası - Phaselis Antik Kenti - Gizli Kent Şelalesi - Bilgelik Vadisi
PAYLAŞ

"Ben sıcak mevsim insanıyım!” diyenlerin ilk fırsatta soğuk havalardan kaçma planı yapma dönemi geldi, çattı! Güney kıyılarımız; sıcaklığı ve müthiş doğasıyla, yazın favori rotalarımızdan biri olarak aklımıza kazınsa da aslında gizli kalmış güzellikleriyle dört mevsim keşfe değer. DİMES GO Ice Tea Şeftali rotasıyla birlikte yüzümüzü güneye çeviriyoruz. İlk durağımız sıcak denizler denince akla gelen Antalya!   

Hazır mısın? O zaman, bu rotamızın ilk durağı: Phaselis Antik Kenti! Kemer ‘e 15 – 20 dakika uzaklıktaki Phaselis Antik Kenti, doğanın ve tarihi kalıntıların içinde kafa dinlemek için doğru adres. Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş olan bu antik liman kenti, Perslerden Roma İmparatorluğu’na kadar birçok kültürden beslenmiş. İçerisinde birbirinden güzel, 3 farklı plaja sahip bu antik kentte keyifli bir keşif için aradığın her şeyi bulabileceğine eminiz!

Mevsim uygunsa, koyun muhteşem plajlarını mutlaka deneyimle; kim Olimpos Dağı’na bakarak yüzmek istemez ki? :)  Plajlarda şezlong veya şemsiye olmasa da ama emin ol ağaçlar ihtiyacın olan tüm gölgeyi yaratacak; sana da bu doğal havuz görünümlü temiz koyların keyfini çıkarmak kalacak. Mevsim uygun değilse merak etme, antik kent de fazlasıyla ilgi çekici. Liman Caddesi’nde zaman geçirebilir, Roma İmparatoru Hadrianus onurunda yapılan Agora’yı ve Agora’nın önünde sağlı sollu uzanan heykellerin kalıntılarını inceleyebilirsin. Phaselis’e kadar gelmişken, tarihi M.S. 2. yüzyıla kadar dayanan, yaklaşık 1500 kişilik Tiyatro’yu ve üzerindeki yazıta göre M.S 1.  yüzyıla tarihlendirilen Domitianus Agorası’nı görmeden dönme!

Antik kent sonrası biraz soluklanmak istersen diye rotamızı Gizlikent Şelalesi’ne çeviriyoruz. Soluklanmak derken hemen dinleneceğini düşünme, ilk önce uzuuuun merdivenlerden inmen gerekiyor. Hemen öyle gözün korkmasın; şelaleye ulaşmak için akarsuyu takip edeceksin. Yani yol çok keyifli... Arada durup nefeslenip anın farkına var; bu harika güzelliği kaçırmak olmaz. :)

Sırada Bilgelik Vadisi var! Burası dünyaca ünlü Köprülü Kanyon’un üst kısımlarında yeni keşfedilen bir vadi. 200 metrelik uçurumlara dev kayalıklar arasından Köprüçay Nehri’ne bakan bu, doğa harikasına halk kendi arasında Tazı Kanyonu da diyor. Nefes kesici İskandinav fiyortlarını andıran ve insana Köprüçay Nehri’nin turkuaz rengini doyasıya izleme fırsatı sunan Bilgelik Vadisi’nde, bu dünyada keşfedilmeye değer ne kadar güzel yerlerin olduğunu ve bizim de bu doğa karşısında küçücük olduğumuzu fark edeceksin :)

Antalya çevresindeki son durağımız ise Geyikbayırı, nam-ı diğer Tırmanış Cenneti! Bol temiz hava almak, farklı farklı rotalarda yürüyüş yapmak ve tertemiz gökyüzünde yıldızları seyretmek istiyorsan doğru yerdesin! Bini geçmiş yürüyüş ve tırmanış rotalarıyla birlikte, dünyada 10 merkez arasında gösterilen Geyikbayırı, şehirden çok uzaklaşmadan soluklanmak ve şehri özlemek için birebir. Yürüyüşünü yaptıktan sonra, Geyikbayırı Köyü’nde köy kahvesinde yerlilerle muhabbet etmek yorgunluğuna çok iyi gelecek. Alabalık tesisinde doğayla iç içe lezzetli mi lezzetli bir akşam yemeği yemeyi ise es geçme!

Kısacası, doğa tüm güzelliğiyle seni bekliyor. Hadi ne duruyorsun DİMES GO ile hemen keşfe başla!


<< GERİ
PAYLAŞ