DİMES

EN

Bursa'da Yapılması Gereken 7 Şey

Bursa'da Yapılması Gereken 7 Şey
PAYLAŞ

DİMES GO’ndan bir yudum al ve arkana yaslan. Bu yazıyı okuduktan sonra Bursa’ya gitmek isteyeceksin!

1. Tabi ki İskender  yemek :)

Arkadaşlarını yanına al, arabana atla ve yola çık! Birkaç saat içinde Bursa’dasın. E Bursa diyince de akla ilk gelen şey iskenderdir. Merkezde en meşhur kebapçıları bulacaksın. Ancak genelde müşterilerinin büyük şehirlerden gelen iç turistler olduğu ve fiyatların yüksek olduğunu unutmamalı. Onun yerine daha ekonomik olan Bursalıların gittiği local kebapçıları da tercih edebilirsin. Her iki seçenekte de lezzetli bir İskender deneyimi yaşayacağınıza eminiz.

2. Ulu Camii’yi ziyaret et

Karnını doyurduktan sonra tarihi yerleri gezmekle başlayalım mı? Öyleyse Bursa’nın simgesi haline gelen Ulu Camii’ye uğramalısın. Camii hem dışarıdan ihtişamlı görünümüyle hem de içine girdiğin zaman başka bir yerde göremeyeceğin iç tasarımıyla senin ziyaretini bekliyor. Özellikle uzay sisteminin oymacılıkla işlendiği bölüm seni şaşırtacak.

3. Gölyazı’da bisiklet sür

Ulubat Gölü’nün yanında bir yerleşke olan Gölyazı’da yapılacak şeyler aslında saymakla bitmez :) Öncelikle efsaneleriyle ünlü Ağlayan Çınar’da fotoğraf çektiren bir kalabalıkla karşılacaksın, onlara katılabilirsin. (Ancak Ağlayan Çınar’la ilgili beklentini çok yükseltme, hayal kırıklığına uğrayabilirsin :) ) Meşhur çarşısında gezebilir, günü batırabilir, tekne turu yapabilirsin. Ama sana önerimiz bisiklet kiralayarak bu yarımadayı bir boydan bir boya turlaman. İnsanı rahatlatan havası ve manzarasıyla döndükten sonra unutamayacağın bir yer olacak Gölyazı :)

4. Nilüfer’e uğra

Bursa merkezi gezdikten sonra farklı bir yer de görmek istersen, Nilüfer’i de ziyaret edebilirsin. Öğrenci yoğunluğunun bol olduğu Nilüfer çeşitli konsept kafeleriyle seni bekliyor! Takılmak istersen Nilüfer’in en meşhur caddesi olan FSM Bulvarı’na gidebilir, birbirinden güzel kafelerden birini seçip arkadaşlarınla zaman geçirebilirsin.

5. Tophane tepesinde keyif

Tempolu gezine bir mola verme için birebir bir ortam! Bursa’nın merkezi ayakların altında, masanda çayın daha ne olsun! Bursa’da bu manzarayı bulabileceğin yegane ortam. Geriye ise sana sadece otantik tarihi dokunun keyfini çıkarmak kalıyor!

6. Uludağ serüveni

Kış ve doğa sporlarına meraklıysan soluğu Uludağ’da alabilirsin! Hatta tadını tam çıkarabilmek için Bursa ziyaretini tamamen burada da geçirebilirsin. Tabi sadece kışın değil diğer mevsimlerde de temiz hava eşliğinde kamp, piknik gibi etkinlikler de düzenleyebilirsin. Ayrıca Bursa’ya 22 km’lik alanda olan Uludağ Milli Parkı’da görülmeye değer.

7. Cumalıkazık Köyü’nde bir gezinti

Bursa’nın en sevimli köylerinden biri olana Cumalıkazık’ta Osmanlı’nın çarpıcı mimarisinden esintileri yakalayabilirsin. Köy ekmeği ve doğal peyniriyle güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra keyifli bir yürüyüş yapabilirsin. Cumalıkazık’ın dar sokakları, tarihi evleri ve ormanlık alanları sana fotoğraf çekmek için ilham verecek.


<< GERİ
PAYLAŞ