DİMES

EN

Akdeniz'de Kış

Akdeniz'de Kış
PAYLAŞ

Akdeniz deyince aklına hemen yaz gelir çoğumuzun aklına. Masmavi bir deniz, sıcak kumlardan serin sulara hızlıca giden adımlar… Oysa Akdeniz’i kışın da sevmek için onlarca nedenimiz var! Bembeyaz mükemmel kayak pistleri, pistlere yakın kamplar, sabahları yapılan birkaç saatlik kış yürüyüşleri ve akşam kamp ateşinin başında toplanmak mesela. Hadi bu kış Akdeniz’i keşfe başla!

Aladağlar kışı iliklerine kadar hissetmek isteyen keşif tutkunları ilk önerimiz. Aslında kış aylarında ulaşılması zor bir kale gibi olan Aladağlar’a dağcı olmayanların girmesi çok zor. Kar kalınlığı iki metreye ulaşabilen ve yüksekliği 3 bin 500 metrenin üzerinde onlarca zirveye sahip olan Aladağlar’ı iyi bir malzeme seti ile karın biraz az olduğu zamanlarda planınıza alabilirsiniz. Emli Vadisi ya da Cımbar Boğazı’nda birkaç saatlik beyazla çevrili yürüyüşler yapabilirsiniz. Cımbar’a ulaşmak daha kolay olsa da Emli’de manzara çok daha güzel.

Saklıkent ise aynı anda hem kayak yapılabilen hem de yüzülebilen dünyadaki ender yerleden olan Antalya’nın incisi desek yeridir. Nisan ayı öğlene kadar kayak yapıp, günün geri kalanında Akdeniz’in serin sularında rahatlamak için ideal. Kış rotası demişken sınırlı kalmayalım! Kışın denizin keyfini keşfe başlayalım :) Her ne kadar Antalya deyince uçsuz bucaksız plajlar, masmavi Akdeniz ve sıcacık bir iklim gelse de Aralık ayından Nisan sonuna kadar Saklıkent’te kayak yapmak mümkün.

Kızlar Sivrisi ise manzarası olduğu kadar hikayesiyle de ilgi çekiyor. Zamanın birinde Antalya civarlarında birbirine düşman iki krallığın prens ve prensesleri birbirlerine aşık olmuşlar. Krallıklar iki farklı dağın eteklerinde olduğu için bu gençler saatlerce yürüyüp gizli bir yerde buluşurlarmış. Kralları ikna edemedikleri için dağın tepesinde buluşup kaçmaya karar vermişler. Fakat ikisi ayrı tepelere tırmandıkları için buluşamamışlar. Sabahın ilk ışıklarında uzaklarda birbirlerini gördüklerinde fark etmişler durumu. Hikaye burada bitiyor ve kimse bilmiyor sonunu… Ancak Kızlar Sivrisi’ne tırmanırsanız zirve platosunda bir mezarla karşılaşacaksınız. Prensese ait olduğu söylenir.

Davraz, Akdeniz’in heybetli dağlarındandır. Hem doğa etkinlikleri hem de kayak için idealdir diyebiliriz. Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde kayak yapabilir ve her seviyeden kayakçı için uygun olan pistlerde, daha önce hiç kayak yapmamış olsanız da, içinizdeki yeteneği keşfedebilirsiniz. Kış yürüyüşlerinin keyfine varabilir, tırmanış ile ilgili eğitimlere katılabilir ve kamp kurabilirsiniz.

Kış bitmeden, sezon geçmeden kışın güzelliklerini keşfe başlayın!


<< GERİ
PAYLAŞ