DİMES

EN

Adapazarı – Ballıkayalar’ı Keşfediyoruz!

Adapazarı – Ballıkayalar’ı Keşfediyoruz!
PAYLAŞ

Tatil deyince, insanın aklına genelde Ege ya da Akdeniz geliyor. Halbuki ülkemizde daha keşfedilecek çok ama çok yer var. Deniz-kum-güneş üçlemesi en harika “kaçamak” olarak düşünülse de, bu sefer size farklı bir önerimiz olacak: “Adapazarı-Ballıkayalar Milli Parkı”.

 

Yüzünde soru işareti oluşanlar için hemen İstanbul’a göre tarif edelim: Ballıkayalar, İstanbul-İzmit yönünde D-100 kara yolundan Gebze’yi geçtikten sonra, hemen solda kalıyor. Tavşanlı Köyü’nden bir km daha ilerliyorsunuz ve Ballıkayalar karşınıza çıkıyor. Daha pratik bir açıklama isteyenler için de şöyle özetleyelim: Ballıkayalar, İstanbul’a yaklaşık bir saat 15 dakika. Yani günübirlik bile olsa gidip, şöyle şahane bir yürüyül yapıp, dağ havası almamak için hiçbir nedeniniz olamaz!  

 

Yürüyüşü seviyor, İstanbul’a yakın bir yerde bir hafta sonu kaçamağı yapmak, birazcık da kafa dinlemek istiyorsanız; o zaman Ballıkayalar sizin için biçilmiş kaftan. Seyrek ağaçlar ve makilerden oluşan Ballıkayalar Milli Parkı, orta dereceli bir yürüyüş alanı olarak tanımlanıyor. On km’lik yürüyüş rotası, dört saatte tamamlanıyor. Yani yürümeyi “birkaç adım atıp, sonra ağaçlardan meyve toplamak” olarak görmüyor, bir spor olarak büyük keyif alıyorsanız; o zaman doğru yerdesiniz. Ballıkayalar, trekking ile ciddi düşünenler için en doğru rotalardan biri 

 

Ballıkayalar, İstanbul’a en yakın doğa yürüyüşü alanlarından biri olduğundan, özellikle son yıllarda İstanbullular tarafından sıkça rağbet görüyor. Bu doğa harikası parkurda, aynı zamanda kaya tırmanışı yapmak da mümkün. İçinden dere akan bu küçük kanyonda, mevsimine göre birçok farklı yürüyüşm parkuru bulunuyor. İster dere boyundan gidin, ister kayalardan tırmanın, ister ceylanlar gibi düz alanda yürüyün. Ballıkayalar, sizi her parkurda ayrı mutlu edecek!

 

Eğer yürüyüşün ötesine geçip, “Ben kayalara tırmanacağım, ağaçlar boyunca dikine koşan sincaplarla yarışacağım” diyorsanız; o zaman size birkaç bilgi daha verelim. Ballıkayalar, sağlam kireç taşından oluşan duvarlara ve tam tamına yüze yakın kaya tırmanışı rotasına sahiptir. Bu anlamda Marmara Bölgesi’nin kaya tırmanışında en önemli noktalarından biridir. Şimdiden iyi tırmanışlar dileriz!

 

Doğa yavaş yavaş kendine gelirken, ilkbahar içimizi ısıtırken; şimdi biraz hareket zamanı! Tek yapmanız gereken, sizin gibi enerjik, yürümeyi seven, tırmanmak kelimesinden korkmayan, şehrin kaosunda doğayı özleyen birkaç arkadaş bulmak ve Ballıkayalar’a bir kaçamak yapmak. Doğaya sığınmak, bir saatlik bir yolun sonunda enfes doğa manzaralarıyla bezeli bu milli parka ulaşmak o kadar kolay ki... Lafımız İstanbullular’a! Siz siz olun, hazır bahar da gelmişken Ballıkayalar’a doğru kaçmayı unutmayın! Yürüyüşünüz, tırmanışınız, enerjiniz bol olsun.

 

 

 


<< GERİ
PAYLAŞ