DİMES

EN

HAYATA BAŞKA BAK

Mutluluğun Sırrı 8 Aktivite

Mutluluğun Sırrı 8 Aktivite
PAYLAŞ

1. Gökkuşağına bakmak
Doğanın en mucizevi ve büyüleyici olaylarından biridir gökkuşağı. Bu nedenle yağmurdan sonra güneşle birlikte gökyüzünde beliren gökkuşağına bakıp etkilenmemek sanıyoruz ki mümkün bile değildir. Gördüğümüzde nedensiz bir şekilde içimize huzur dolduran ve bizi mutlu eden bu meteorolojik olay, o dakikalarımızı daha güzel kılar. Hangimiz gökkuşağındaki yedi rengi saymaya ve o görüntüyü ölümsüz kılmak için fotoğrafını çekmeye çalışmadık ki? Yağmurlu günleri sevmeyenlere gökkuşağının sadece yağmurdan sonra çıktığını hatırlatmak istiyor ve hayata rengarenk bakmaya davet ediyoruz.

2. Salıncakta sallanmak
Kaç yaşında olursak olalım, salıncakta sallanmak hepimizi mutlu eder. Kim bilir belki uçma fikrini hayatımızda nispeten mümkün kıldığımız en basit şey olduğu içindir. Belki de bu nedenle, sallanırken yüzümüze çarpan o rüzgar ruhumuzda özgürlük hissini oluşturur. Büyüdükçe çocukluğumuzda bizi en mutlu eden şeyleri unutmaya ya da çocukça bir şey olarak görmeye başlarız. Ancak bizi çok mutlu eden anları bazen kendimize hatırlatmakta fayda vardır. Herhangi bir parkın önünden geçerken kendinizi tutmayın ve salıncakta sallanmaya başlayın. Nedensiz bir şekilde içinizin huzurla dolacağını göreceksiniz.

3. Dalga seslerini dinlemek
Yaz mevsiminde çıplak ayak kumsalda yürümek ve denizden gelen dalga seslerini dinlemek hangimizi mutlu etmez ki. Ama her mevsimin ayrı güzellikte olduğunu unutmamak gerekir. Deniz kıyısına gidip dalga seslerini dinlerken hayallere dalmak için yazın gelmesini beklemeyin. Mevsimlere de başka bakın ve sonbaharın ya da kışın da çok güzel olduğunu unutmayın. 

4. Eşyaların arasından çıkan eski bir anıyla geçmişe dönmek
Her evde kullanılmayan eşyaların durduğu bir oda, bir köşe ya da kutu vardır. Unuttuğumuz veya günlük hayatımızda işimize pek yaramayan eşyaları genellikle evimizde görünmeyen bir alana saklar, koyarız. Ama içerisinde en güzel anılarımızın gizli kaldığını da unuturuz. Hafta sonu evde sıkılmak ve ne yapayım diye düşünmek yerine eski, kullanmadığınız eşyaları karıştırın. İçerisinden sizi geçmişe götürerek mutlu edecek bir şey bulacağınıza eminiz. Eski bir fotoğraf, arkadaşınızın size yazdığı bir not, çocukluğunuzun favori oyuncağı, ilkokulda arkadaşlarınızın doldurduğu anket defteriniz, ilk adım ayakkabılarınız… 

5. Kendi el becerinizle odanızı dekore etmek
İster inanın ister inanmayın ama herkesin kendince yapabileceği bir şeyler vardır. Ben beceremem, hiç yapamam demek yerine denemeye ne dersiniz? Eskimiş saksılarınızı, duvarınızı ya da sehpanızı boyamak, kullanılmayan artık kumaşlardan çerçeve veya tablo yapmak, bastırdığınız fotoğraflar ile duvar dekorasyonunuzda yaratıcılığınızı konuşturmak, eskimiş ve erimiş mumlardan yepyeni modern mumlar yapmak, kavanozları boyayarak kalemlik yerine kullanılacak hale getirmek ya da şarap mantarlarıyla mantar pano yapmak ve daha  birçok şey… Eminiz sizin keşfetmediğiniz bir yeteneğiniz vardır. Onu bulup evinizi yenilemek sizi büyük bir mutluluğa ulaştıracaktır.

6. Fotoğraf çekmek
Hayata başka bakın ve deklanşöre basın! Günlük hayatın güzelliğini ortaya çıkaracak küçücük anları fotoğraf makinenizle yakalamaya ne dersiniz? Herkesin fotoğrafını çekmeyi sevdiği bir şeyler vardır. Eski ve dar sokaklı mahalleler, çocuklar ya da manzara fotoğrafları en favori ve bilindik olanlardır. Ama gün içerisinde değişik anları yakalamaya çalışın. Hafta sonu bir gün sadece fotoğraf çekmek için sokak sokak dolaşın. Başka bir gözle bakarken sizi mutlu eden kareler yakalayacağınızı göreceksiniz. 

7. Doğayla iç içe hissettiğimiz anları yakalamak
Doğanın ta kendisi mutluluğu doruklarda yaşadığımız yerdir. Duyularımıza hitap eden, neredeyse her şeyiyle haz veren doğa bizim yaşan alanımızdır. Şehrin içerisinde doğadan uzak yaşıyor olsak da biraz olsun bazı anlarla doğaya dönebiliriz. Yeni kesilmiş çim kokusu ya da yağmurdan sonra etrafa yayılan toprak kokusunu sevdiğinizi biliyoruz. Bunun gibi küçücük ve önemsiz gözüken anları yakalamak sizi daha mutlu edecektir bizden söylemesi.  


<< GERİ
PAYLAŞ