DİMES

EN

HAYATA BAŞKA BAK

Mutlu Ederek Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Ederek Mutlu Olmanın Yolları
PAYLAŞ

Net bir açıklaması olmamakla birlikte, tarifi en zor duygulardan biridir mutluluk. TDK'ya göre “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik” tanımı mutluluğun ta kendisidir. Ancak mutluluk kavramı kişiden kişiye göre değişir ve çok basittir. Herkes için mutlu olmanın kolay bir yolu vardır. Sizi çok mutlu eden o küçük şeylerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Şimdi sizi küçük mutluluklarınızı bulmaya davet ediyoruz. 

Kimimiz spor yaparak kimimiz de müzik dinleyerek mutlu oluruz. Ancak eksiksiz ve sürekli mutluluğun yanı sıra paylaşılan mutluluklar da eşsizdir. Yani hafta sonu gittiğiniz dans kursu sizi mutlu ediyor olabilir ya da elinize bir kağıt kalem alarak resim yapınca son derece mutlu olabilirsiniz. Ancak bazen başkasına yaptığınız küçücük bir yardım o kişiye koca bir mutluluğu beraberinde getirebilir ve bu da sizi çok daha mutlu edebilir. Yani kısaca başkasının mutluluğu ile de mutlu olabilirsiniz. Nasıl diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hemen birkaç örnekle mutlu ederek mutlu olmanın yollarını keşfetmeye başlayalım.  

Bir otobüse bindiniz diyelim ve yanınıza çocuğuyla bir anne oturdu. Ancak yol o kadar uzun ki çocuk huysuzlanmaya ve ağlamaya başladı. Anne çaresiz bir şekilde çocuğu susturmaya çalışıyor ama nafile… Otobüste yolculuk eden diğer yolcular da bu durumdan rahatsız olduklarını homurdanarak belli etmeye başladılar ve annenin daha çaresiz kaldığını gördünüz diyelim. Çantanızdan çıkarıp çocuğa uzattığınız şekerin çocuğun ağlamasını kestiğini ve onu mutlu ettiğini gözünüzde canlandırın. Sanki dünyadaki en önemli görevi tamamlamışsınız gibi mutlu ve gururlu hissetmez miydiniz? 

Ya da yaşadığınız evin çevresinde bir park var diyelim. Mutlaka o parkta yaşayan evsiz kedi ya da köpekler vardır. Onlara haftada bir gün bile olsa mama götürmeye ne dersiniz? Yakından onları sevmeye çekiniyor da olabilirsiniz ama onların yakınında bir yere mama bırakabilirsiniz veya soğuk günlerde çantanızda bir avuç mama bulundurabilir ve ihtiyacı olan bir hayvan gördüğünüzde mamayı onunla paylaşabilirsiniz. Emin olun sizin için küçücük sayılan bu davranış onların hayatında çok büyük bir yer kaplayacaktır. Onun mamaya saldırdığı o an yüzünüzde bir tebessüm oluşacağına eminiz.

Simit aldığınız satıcıya güler yüzle günaydın demek, ofis arkadaşınızın masasına en sevdiği çikolatayı habersizce bırakmak, sevdiğiniz birine “günün güzel geçsin” dediğiniz bir video çekip yollamak ve bunun gibi birçok şey başkasını tahmin ettiğinizden çok daha mutlu edebilir. Güne böylesine güzel başlayan bir insan çevresine de pozitif enerji yayacaktır. 

Mutluluğa başka bakarak, mutlu ederek mutlu olun ve sevgiyle kalın!


<< GERİ
PAYLAŞ