DİMES

EN

HAYATA BAŞKA BAK

Hayatı Daha Pozitif Hale Getiren Kararlar

Hayatı Daha Pozitif Hale Getiren Kararlar
PAYLAŞ

 1.Doğaya dönün
Çağımızın en gerekli aletleri sayılan televizyon, bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik cihazlar hayatımızın ayrılmaz birer parçaları haline geldi. Ancak öyle ki bir an olsun onlardan ayrı yaşamamaya başladık. Oysa bazen kendimizle kalmak, doğadan ve doğallıktan zevk alabildiğimizi hatırlamak hepimize iyi gelecektir. Kısacık bir doğa yürüyüşü yapmak, sahilde oturup dalga seslerini dinlemek ya da bir saksıya çiçek dikmek vücudunuzdaki tüm elektriği alacak ve dinlenmenizi sağlayacaktır. Günde en azından bir saatinizi elektronik cihazlardan uzak duran aktivitelerle geçirin.

 2.Defter tutun
Geçmişimizdeki bazı anları ve geleceğimizdeki planları hatırlamakta zorlanıyoruz ara sıra. Hemen bugün kendinize bir defter edinin ve içerisine istediğinizi yazın çizin. Bu yöntem sizi hem daha düzenli bir insan haline getirecek hem de size sizden bir parça bırakacak. En güzel günlerinizi yazarak o günkü hislerinizi unutmamanızı sağlayabilir ya da defterinize geleceğe ait aldığınız kararları yazarak kendinizi motive edebilirsiniz. Aynı zamanda defterinize hayatınızı daha pozitif hale getirecek kararları yazarak da başlayabilirsiniz.

3.Yaşasın Free-Friday!
Çok yorulduğunuz bir hafta oldu ve siz arkadaşlarınızdan gelen o daveti reddetmek, akşam eve gidip yatmak istiyor olabilirsiniz. Ama bugün cuma! Haftanın bir günü sevdiklerinizle vakit geçirmek size iyi gelecektir. Daha enerjik yaşamak için evde oturup televizyon izlemeyi yapılan planlara tercih etmeyin. Cuma günleri yaklaşan harika bir hafta sonunun habercisidir. Siz o güzel hafta sonunu cumadan yaşamaya başlayın, sendromuyla ünlü pazartesilere bile başka bakın. Her günün ayrı güzellikte olduğunu unutmayın.

4.Spor yapın
Hem sağlıksal hem de psikolojik açıdan olumlu birçok faydası bulunan spor bizlere daha kaliteli bir yaşantı sunar. Spor yapmaya başladıktan sonra kendinizdeki o büyük değişimi fark edeceksiniz. Kendinizi daha iyi hissedecek, zinde kalacak, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacak, stresinizin azaldığını görecek, kas ve kemikleriniz daha güçlü olacak ayrıca daha mutlu bir insan haline geleceksiniz. Spora başlamak için ihtiyacınız olan tek şey birazcık motivasyon. Spor yapacak zamanı bulamıyorsanız hiç değilse otobüsten eve bir durak önce inin ve yürüyün ya da metroda yürüyen merdivenler yerine diğer merdivenleri kullanın. Hadi hiç değilse yürüyen merdivenlerde sağ tarafta beklemek yerine soldan çıkın  Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu hatırlayın.

5.Gülmeyi unutmayın!
Günlük yaşantının yoğunluğundan ve belki de stresinden kendimizi başka şeylere kaptırıyor, çoğunlukla gülmeyi unutuyoruz. Oysa hayatın zorluklarıyla baş etmenin sırrı yüzümüzdeki gülümsemede yatıyor. Gülmenin bazı hormonları ve bağışıklık sistemini dengelemek gibi sağlığa pek çok faydası vardır. Stresi, gerginliği, öfkeyi ya da depresyonu azaltabilmek için tedavi yolları aramadan önce en büyük ilacın kahkaha atmakta gizli olduğunu unutmayın. Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan kahkaha yogasını mutlaka deneyin.

6.Değişime kendinizle başlayın
"Dünyada görmeyi istediğiniz değişimin kendisi olun." diyen Gandhi'nin bu sözünden ilham alın. Ve çevrenizde gerçekleşmesini istediğiniz o değişimi kendinizde başlatın. Etrafınızdaki insanların daha mutlu ya da daha hoşgörülü olmasını istiyorsanız önce kendiniz mutlu ve hoşgörülü olun. Değişimin ayağınıza gelmesini beklemeyin ve harekete geçin!


<< GERİ
PAYLAŞ