Sıkça Sorulan Sorular


Ürünlerinizde koruyucu katkı maddesi kullanılıyor mu? Ürünlerinizde koruyucu katkı maddesi yok ise nasıl bozulmadan bekleyebiliyorlar?
Ürünlerimizde hiçbir koruyucu katkı maddesi kullanılmamaktadır. Ürünlerimiz tamamen doğal meyvelerden üretilmektedir. Pastörize edilerek üretilen ürünlerimiz, steril koşullarda özel ambalajlarına doldurulmakta, kapağı açılmadığı ve ambalajda herhangi bir deformasyon olmadığı taktirde belirlenen raf ömrü süresince tazeliğini korumaktadır.
Ürünlerinizi açtıktan sonra neden buzdolabında muhafaza etmek koşuluyla 2 gün içerisinde tüketmeliyim?
Ürünlerimiz tamamen doğal ve koruyucu katkısızdır. Bu nedenle tıpkı meyvelerin dış ortama bırakılmasında geçirdikleri bozulmalar gibi değişimler meydana gelebilir. Bunun en güvenli sınırı buzdolabında muhafaza etmek koşuluyla 2 gündür. 2 gün sonra ürünümüz koruyucu katkı maddesi içermediği için temas kurduğu ortam havasının özelliklerine göre bozulmalar geçirebilir. Bir örnek ile açıklayacak olursak; elma, kabuğunu soymadığınız sürece belirli bir süre içinde tazeliğini korur ancak elmanın kabuğunu soyup, dış ortamda bıraktığınızda hava ile temas eder ve önce rengi kararmaya başlar, sonrasında ise gözle görülür şekilde bozulmaya başlar, çünkü doğaldır ve koruyucu katkı maddesi içermez.
%100 Meyve Suyu içerik bilgilerinde “Su” eklendiği belirtiliyor. %100 olarak neden adlandırılıyor?
Ürünlerimiz sezonunda toplanmakta ve doğallığı korunarak konsantre hale getirilip yılın 365 günü tüketicilerimize sunulabilmek üzere depolanmaktadır. Meyve suyu üretimi sırasında konsantre edilirken içinden çekilen su kadar miktar ilave edilmekte ve ilk günkü meyve suyu tazeliğine ve doğallığına getirilerek tüketicilerimize sunulmaktadır.
Ürünlerinizde Sağlık Bakanlığı onayı mevcut mudur?
Ürünlerimizin tümü Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından onaylı üretim izinlerine sahiptir. Ayrıca Koruma Kontrol Şube İl Müdürlükleri ürünlerimizi yıl içerisinde oluşturduğu tesadüfî zamanlarda örnekler toplayarak analiz etmektedir.
Firmamızın sahip olduğu kalite belgeleri nelerdir?

Firmamızın sahip olduğu kalite belgeleri:

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
BRC İngiliz Perakendeciler Birliği Yönetim Sistemi
Çölyak hastaları hangi ürünlerinizi tüketebilirler?
Glüten içeren herhangi bir ürünümüz mevcut olmadığı için, Çölyak Hastaları güvenle ürünlerimizi kullanabilirler. Yine de bu konuda doktorunuza başvurmanızı öneririz.
Şeker Hastalarının tüketebileceği ürünleriniz ve tavsiye miktarlarınız nelerdir?
Light ürünlerimiz sakaroz ve fruktoz içermemektedir. Tatlandırıcı olarak aspartam, asesulfam K ve Neoredfidin içermektedir. Bu özelliklerinden dolayı diyabetiklerin kullanabileceğini düşünüyoruz. Yine de doktorunuza danışmanızı öneririz.
Meyve sularında alkol mevcut mudur?
Meyve sularımız kesinlikle alkol içermemektedir. Güvenle kullanabilirsiniz.
Ürünlerinizin üzerinde yazan tarih bilgileri neyi ifade etmektedir? Yasal dayanağı nedir?
Ürünlerimiz üzerinde ilk sırada yazan tarih, ürünümüzün son kullanma tarihini belirtmektedir. Alt satırda belirtilen PN ile başlayan bölüm ürünün üretildiği parti numarasını, ürünün makineden çıkan kaçıncı ambalaj olduğunu, saat bilgilerini, makine numarasını ve üretim yerini belirtmektedir. Bu sayede ürünlerimizin hammadde, ambalaj, üretim ve son ürün ile ilgili tüm süreçler izlenebilmektedir.
Ürünlerinizde çürük meyve kullanıyor musunuz?
Satın aldığımız meyveler toplandıkları andan itibaren, tarladan başlayarak ve araçlarımıza yükleme ve fabrikamıza kabul edilme aşamalarında personelimiz tarafından sürekli denetlenmektedir. Çürük meyvelerin fabrikamıza kabul edilmesi mümkün değildir.
Nar suyunuzun tat ve kokusu çok değişken, ayrıca içinde siyah parçacıklar mevcut? Neden ileri geliyor?

Nar meyvesi ile ilgili bilgi:

Birçok yararı olduğu bilinen nar, içerdiği bileşenler sayesinde yüksek oranda antioksidan gücünün, içerdiği polifenolik bileşiklerden ileri geldiği bilinmektedir. Nar suyunda bulunan puniccozede’ler ve ellagic asit, nar suyunu güçlendiren en önemli doğal kimyasallardır.

Narın antioksidatif etkileri üzerinde yapılan çalışma sonuçları, nar suyu tüketen kişilerde LDL oksidasyonunun azaldığını, total kolesterol ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL Kolesterol düzeylerinin düştüğünü, iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol düzeyinin yükseldiğini gösteriyor. Araştırma sonuçları; nar suyunun antioksidatif özellikleri nedeniyle koroner kalp hastalık riskini azaltacak potansiyel bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Nar suyu; içerdiği C vitamini, karotenoid ve renk bileşenleri, antioksidanlardan dolayı bazı kanser türlerini ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi nedeniyle araştırmalara sık sık konu olmaktadır. Potasyum içeriği fazla olan nar suyu, vücut direncini artırmaktadır.

Kolesterolü ve şekeri düşüren, kalbi koruyan bağışıklık sistemini güçlendiren, mikropları öldüren nar, tam bir “doğal ilaç” ve C vitamini deposudur. Demir ve Potasyum içerir.

Nar, yüksek antioksidan içeriği ile Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını engeller. Nar suyu, kırmızı şarap ve yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan içerir. Son çalışmalar, günde 50 mililitre nar suyu içenlerin, sadece kalp damar hastalıklarına karşı değil, yaşlılığa bağlı eklem romatizmasına (osteoartirit) karşı da önemli ölçüde korunduklarını ortaya koymuştur. Nar üzerine yapılan çalışmalar halen günümüzde de devam etmekte ve araştırmacıların bilgileri sürekli yeni bulgular içermektedir. Nar suyu ambalajında zaman içinde çökmelerin olması normaldir. Çünkü NTU (bulanıklık) değerleri konsantrede üretim sonrası 10’un altında gözlenirken kısa süre sonra 40’ın üzerinde değerler görülebilmektedir. Raf ömrü süresince oluşan çökelmeler polifoneller başta olmak üzere özellikle üründen gelen yapısal zayıf asitlerde polifonellerin oluşturduğu komplekslerdir. Bu da ürünü tamponlayamamakta (ayarlayamamakta), asitlik yükselmekte, bu durum çökeltide renk koyulaşmasına neden olmaktadır. Nar stabil bir meyve olmadığı için, elde edilen meyve suyu ürününün de stabil olmaması doğal bir olgudur.

ABD ve Avrupa’daki tüm ürünlerde çökmeler gözlenmektedir. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam etmekte, özellikle son yıllarda Nar Suyuna olan talebin artması ile daha yoğun olarak çalışılmaktadır. Özellikle bu kolloid (çökelen) yapının çözümlenmesi ve proses aşamaları incelenmektedir.

Narın antioksidan özelliğini veren polifenolik bileşenler, narın içindeki diğer bileşenler ile birleşerek doğal tortular oluşturmaktadır. Bu mekanizmanın hızı, narın yetiştiği bölgenin özelliğine göre değişiklik göstermekle birlikte, ürünün raf ömrü içerisinde sürekli artarak devam etmektedir. Bu tortular ileriki zamanlarda paketin dibinde bir plak halinde, erken zamanlarda ise çamurumsu görüntüler oluşturmaktadır. İlk üretilmiş ürünler daha kırmızımsı görülürken bekledikleri süre boyunca kahverengimsi renklere doğru giderler.
%100 Üzüm suyunuzda cam kırığı görünümünde parçalar mevcut. Neden kaynaklanır?
Üzüm meyvesi içerisinde zamanla tartarik asit dediğimiz doğal kristalize tortular oluşmaktadır. Bu tortular siz değerli tüketicilerimiz tarafından cam kırıkları olarak değerlendirilmektedir. Bu oluşumlar meyvenin tamamen doğal olarak sıkıldığına işaret eden organik oluşumlardır. İnsan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadır.
Ürünlerinizin ambalajlarının çevreye zarar vermeyecek şekilde tekrar değerlendirilmesi ve geri kazanımı nasıl sağlanıyor?
Ürünlerimiz Tetrapak, Cam ve Metal Kutu ambalaj çeşitliliğine sahiptir. Tetrapak ambalajlarımızın fabrika içerisinde çıkan atıkları ilgili firmalara gönderilerek yeniden kazanımı sağlanmaktadır. Cam ambalajlarımız ve teneke ambalajlarımız lisanslı geri dönüşüm kuruluşlarına verilmektedir.

Tüketicilerimiz, çıkan ambalajları ayrı biriktirmeleri durumunda büyük zincir market önlerine ÇEVKO tarafından bırakılmış olan kumbaralara atabilmektedirler.

Ambalajlarımızın fabrika içerisinde çıkan atıklarını, ilgili lisanslı firmalara veriyoruz. Tüketicilerimiz çıkan ambalajları ayrı biriktirdikleri takdirde büyük zincir market önlerine ÇEVKO tarafından bırakılmış olan kumbaralara atabilmektedirler.
Meyve satmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?
Şirketimizin e-mail adresine mail atmanız dahilinde konu Satın Alma Müdürlüğü’ne iletilecek ve sizinle en kısa sürede temas kurulması sağlanacaktır.

Şirketimizin e-mail adresi: dimes@diren.com
Bayilik talep ediyorum? Ne yapmam gerekir?
Şirketimiz e-mail adresine mail atmanız dahilinde konu Satış Müdürlüğü’ne iletilecek ve sizinle en kısa sürede temas kurulması sağlanacaktır.

Şirketimizin e-mail adresi: dimes@diren.com